اتفاقات

هواشناسی ۳ آبان ۱۴۰۲/ برف و باران در ۱۲ استان/ هشدار بارش‌های سنگین در برخی مناطق

آفتاب‌‌نیوز :

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع رگبار باران و رعد و برق در غالب نقاط کشور و افزایش محسوس دما در سواحل دریای خزر خبر داد.

صادق ضیاییان در گفتگو با اخبار ایران من درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز (۳ آبان) در برخی نقاط لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان، شمال فارس، شمال خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات کرمان، هرمزگان، شمال سیستان و بلوچستان، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، پنجشنبه (۴ آبان) در مناطقی از چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال و جنوب فارس، هرمزگان، نیمه‌جنوبی کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و جنوب بوشهر و جمعه (۵ آبان) در مناطقی از جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. شنبه و یکشنبه (۶ و ۷ آبان) جوی به نسبت پایدار در بیشتر مناطق کشور حاکم خواهد بود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، امروز در سواحل دریای خزر نیز بارش پراکنده رخ می‌دهد و از پنجشنبه تا اوایل هفته آینده با توجه به وزش گرم‌باد، دمای این مناطق به‌طور محسوسی افزایش خواهد یافت. شدت بارش امروز در چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویر احمد و جنوب غرب اصفهان، پنجشنبه در کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب فارس و جمعه در کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خواهد بود و در این مناطق بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در ادامه گفت: خلیج فارس طی سه روز آینده مواج خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۵ آبان) صاف و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و روز پنجشنبه (۶ آبان) کمی ابری تا نیمه ایری، گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۳ و ۴ آبان) بندرعباس با دمای ۳۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۲ و صفر درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

سازمان هواشناسی نیز از بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید طی امروز تا جمعه در ۱۲ استان خبر داد و نسبت به بارش‌های سنگین در برخی مناطق هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری اخبار ایران من، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در برخی مناطق لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، شمال فارس، شمال خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات کرمان، هرمزگان، شمال سیستان و بلوچستان، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران و رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

فردا پنجشنبه در مناطقی از چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و جنوب فارس، هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، جنوب بوشهر و روز جمعه در مناطقی از جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

شنبه و یکشنبه هفته آینده جو پایداری در کشور حاکم می‌شود. امروز در سواحل دریای خزر بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و از پنجشنبه تا اوایل هفته آینده دمای این منطقه به‌طور محسوسی افزایش می‌یابد.

شدت بارش‌های امروز برای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب غرب اصفهان، فردا برای کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و روز جمعه برای کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان است، ضمن این‌که در این مناطق بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۶

نوع مخاطره:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۳: صبح تا ظهر مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر افزایش سرعت وزش بیشینه باد تا ۲۲ نات و افزایش ارتفاع امواج تا ۱ متر، بعدازظهر تا اواخر وقت نواحی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر افزایش سرعت وزش بیشینه باد بیش از ۳۰ نات و افزایش ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر گاهی بیشینه امواج بیش از ۲.۵ متر

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۴: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر در مرکز خلیج فارس و مناطق دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان در شرق خلیج فارس افزایش بیشینه سرعت باد بیش از ۳۰ نات و افزایش ارتفاع امواج بیش از ۱.۵ متر

جمعه و شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۵، ۱۴۰۲/۰۸/۰۶: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر و مناطق دور از ساحل استان هرمزگان در مرکز و شرق خلیج فارس افزایش بیشینه سرعت باد بین ۲۴ تا ۲۸ نات و افزایش ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد‌های دریایی شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و فعالیت‌های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت‌های فراساحل و سکو‌های نفتی در فراساحل

توصیه: ممنوعیت و محدودیت فعالیت‌های تفریحی، شنا، شیلاتی و تردد شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل و فعالیت‌های سکو‌های نفتی.

کارگروه خبری مقالات حوادث

نویسنده حوادث با توانایی انتقال احساسات و امواج رویدادها به خوانندگان هستم. از طریق زبان زنده و روان، مخاطبان را در قلب رویدادها قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا