اخبار استانی

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

اخبار ایران من/آذربایجان شرقی دبیر کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی، برنامه‌های این کمیته را در راستای برگزاری هرچه بهتر دومین کنگره ۱۰ هزار شهید استان تشریح کرد.

میکائیل جمالپور دوشنبه، یکم آبان ماه در نشست خبری، اظهار کرد: اولین دوره کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی در سال ۷۴ برگزار شد و اکنون پس از گذشت ۲۸ سال، دومین دوره آن برگزار می‌شود که فاصله بسیار طولانی است. وجود ۱۰ هزار شهید در استان اقتضا می‌کند که حداقل هر دهه یک کنگره به نام این شهیدان و در راستای احیای فرهنگ آن‌ها و آرمان‌های مقدسی که به خاطر آن‌ها شهید شده‌اند، جهت تذکر، یادآوری و انتقال این مفاهیم به نسل‌های بعدی برگزار شود.

به گزارش اخبار ایران من، وی خاطرنشان کرد: هر دهه شاهد به وجود آمدن نسلی جدید می‌شویم و لازم است تا اتصال اجتماعی و هویتی بین هر دهه برقرار شود تا هویت جمعی جامعه ایرانی استوار بماند و در این راستا اگر به مفاهیم شهدای دوران دفاع مقدس پرداخت نشود، انقطاع نسلی و فرهنگی در جامعه ایجاد شده و نسل بعدی منقطع از نسل قبل خواهد شد و ضررهای بالایی به بدنه جامعه تحمیل خواهد کرد.

وی با بیان این‌که برگزاری دومین دوره کنگره به خاطر شرایط کرونایی سال‌های قبل به تعویق افتاد، افزود: ظرفیت‌های استان طی دو سال گذشته در راستای برگزاری این کنگره جمع بندی شده و کمیته‌های بسیاری از جمله کمیته علمی در حال فعالیت هستند. هدف ما این است که بتوانیم این دوره از کنگره را با دستی پر برگزار کرده و داشته‌های استان در زمینه علمی و پژوهشی را به خصوص در راستای احیای فرهنگ دفاع مقدس و آرمان‌های شهدای آن دوران بازگو کنیم.

جمالپور با بیان این‌که کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی در سطح استانی برگزار می‌شود، در تشریح برنامه‌های کمیته علمی این کنگره، اظهار کرد: تعداد ۱۵ پیش نشست علمی، پیرامون دفاع مقدس در موضوعات متنوع در نهادهای مختلفی چون نیروی انتظامی، سازمان جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها در تبریز برگزار شده و عملکرد سازمان‌ها در دوران دفاع مقدس به ویژه از نظر علمی و نه کارکرد کلی، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در ۲۹ دانشگاه با مرکزیت دانشگاه پیام نور شهرستان‌های سراسر استان نیز با مشارکت فرمانداری، شورای شهر، امام جمعه و نهادهای دیگر تعداد ۲۹ پیش نشست دیگر برگزار شد و تا به امروز در مجموع ۴۴ پیش نشست علمی توسط کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید در سطح استان برگزار شده است که محتوای تمامی این نشست‌ها روز پنجشنبه، چهارم آبان ماه به عنوان یکی از محصولات کنگره و کمیته علمی رونمایی شده و پس از اتمام کنگره نیز به عنوان یکی از ثمرات ارزشمند علمی آن تقدیم مسئولان و علاقمندان می‌شود.

وی با بیان این‌که تعداد ۵۰۰ استاد دانشگاه، حوزه و محققان و پژوهشگران در این نشست‌ها درگیر بحث کنگره شده اند، گفت: مرکزیت کمیته علمی پژوهشی برعهده دانشگاه پیام نور است و سازمان‌هایی چون جهاددانشگاهی نیز به عنوان معاونت در کمیته علمی، نهایت تلاش و زحمات خود را برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌ها انجام داده است.

سرپرست دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با بیان این‌که تمامی فعالیت‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید استان طی دو برنامه تبلور خواهد یافت، تشریح کرد: روز پنجشنبه، چهارم آبانماه همایش «نقش آذربایجان پیشرو در دفاع مقدس» با حضور امام جمعه و فرمانده سپاه عاشورا ساعت ۱۰ صبح در محل تالار اجتماعات دانشگاه پیام نور تبریز برگزار خواهد شد.

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

جمالپور در ادامه مباحثی چون علم و فناوری و مهندسی رزمی، جایگاه مدیریت علم و فناوری رزمندگان آذربایجان در دفاع مقدس، نقش آفرینی دانشگاهیان آذربایجان در دفاع مقدس، نقش دانشگاهیان در رشد و تعالی علمی کشور، حوزه فرماندهان و طراحی عملیات‌ها و حوزه‌های فرهنگی و اخلاقی را از جمله محورهای این همایش عنوان کرد.

وی از ارسال نزدیک به ۷۰ عنوان مقاله به دبیرخانه کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید استان خبر داد و گفت: مقالات برگزیده به چاپ رسیده و به عنوان یک منبع علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از برگزاری این همایش نیز این است که حرف‌های ناگفته آن دوران گفته شود و حق شهدا و تلاشگران این عرصه بیان شود. باید هر ساله اینگونه نشست‌ها برگزار شود تا این گنجینه‌ها به نسل‌های بعدی و جامعه انتقال یابد.

وی ادامه داد: روز پنجشنبه، ۱۱آبان ماه نیز جشنواره‌ای با حال و هوای فناورانه برگزار شده و برخی از کارهای مهم فناوران استان در این جشنواره رونمایی و معرفی می‌شوند.

جمالپور در ادامه با اشاره به دیدار سالانه مردم تبریز با مقام معظم رهبری در ۲۹ بهمن ماه نیز اظهار کرد: هر بار که مردم تبریز به حضور ایشان مشرف می‌شوند، وظیفه مردم تبریز سنگین تر می‌شود و آخرین بار نیز ایشان فرمودند که پرچم حرکت‌های آزادیخواهانه و رهایی بخش در ایران در دست مردم این خطه است. اکنون ما می‌خواهیم بگوییم که این پرچم همواره در دست مردم آذربایجان بوده و خواهد بود و می‌خواهیم این موضوع را به صورت علمی نیز مطرح کنیم.

وی افزود: آثار فعالیت‌هایی که خطه آذربایجان و مردم این دیار در کلیت کشور جمهوری اسلامی ایران انجام داده است، دیده می‌شود و مردم این خطه همچنان پیشرو هستند و در عرصه‌های مختلف به خصوص در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب نیز پیشقدم شده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به شهادت ۱۸۴ دانشجو و ۱۳۰ طلبه در استان، تشریح کرد: بزرگترین آسیبی که در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت احساس می‌کنیم، این است که مهارت انتقال فرهنگ شهدا در ما ضعیف است. می‌خواهیم و احساس نیاز هم می‌کنیم که باید این کار انجام گیرد اما متاسفانه مهارت لازم در ما وجود ندارد و البته برخی افراد نیز هستند که گاهی به صورت عمدی از آن جلوگیری می‌کنند. مثلا آوردن سند ۲۰۳۰ به عرصه آموزش و پرورش نشان از این عمد است که دنبال طرح‌های دیگر و نه معرفی آرمان شهدا هستیم.

سرپرست دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با بیان این‌که تمامی شهدا در حوزه آموزش و پرورش، دانشگاه و مدارس علمیه قابلیت تبدیل شدن به فرهنگ دارند، ادامه داد: به سختی می‌توان کشوری را پیدا کرد که اینگونه غنی از ثروت معنوی باشد. مساجد و بسیج، یادواره‌های مختلفی برای شهدا برگزار می‌کنند ولی این امر، حداقل کاری است که باید انجام دهیم ولی برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت شهدا نیازمند کارهای عمیق تر و دقیق تر از یادواره‌ها هستیم‌.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا شدیدا نیازمند مهارت، علم و تجربه‌های موفق گذشته هستیم تا بتوانیم فرهنگ تمدن ساز و عزت بخش شهدای عزیز را به نسل جدید و نسل‌های بعدی انتقال دهیم.

وی در ادامه از دریافت مجوز نخستین نشریه علمی پژوهشی برای دفاع مقدس توسط دانشگاه پیام نور استان خبر داد و گفت: تاریخ ۸۰۰۰ ساله ایران نقاط عطف بسیاری چون تمدن ایران اسلامی در قرن چهارم و پنجم، نهضت مشروطیت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارد ولی تاکنون یک نشریه معتبر علمی پژوهشی برای دفاع مقدس نداشته‌ایم. برای اولین بار و به برکت شهدا و انفاس قدسی رزمندگان دوران دفاع مقدس، کمیته علمی پژوهشی این کنگره موفق شده تا مجوز راه اندازی نشریه علمی پژوهشی دفاع مقدس را بگیرد که این نشریه را به همه علاقمندان فرهنگ دفاع مقدس تقدیم می‌کنیم‌. مجوز این نشریه به نام دانشگاه پیام نور است و بعد از کنگره، فعالیت‌های آن آغاز می‌شود.

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

جمالپور تاکید کرد: جشنواره‌های مختلفی چون فارابی، خوارزمی و المصطفی در کشورمان برگزار می‌شود. پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی دوسالانه دفاع مقدس را نیز داده بودیم که توسط امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی و فرمانده سپاه عاشورا به عنوان هیات رییسه کنگره ۱۰ هزار شهید به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: هر کار فاخر علمی، فرهنگی، هنری، فناورانه و رسانه‌ای در زمینه دفاع مقدس در این جشنواره که در زمینه توسعه فرهنگ دفاع مقدس و تعمیق فرهنگ دفاع مقدس و شهدا است، جوایزی دریافت خواهند کرد.

وی در خاتمه با اشاره به نقش رسانه در راستای تبیین مسائل جامعه، گفت: اصحاب رسانه بار سنگین انتقال اتفاقات استان را برعهده دارند. پرداختن و قبول زحمت در زمینه کنگره ۱۰ هزار شهید استان با همه فعالیت‌های دیگر برابری می‌کند. هر کس با هر مسئولیتی که در زمینه برگزاری بهتر این کنگره فعالیت می‌کند، در کفه یک ترازو قرار بگیرند، همه فعالیت‌ها و خدمات دیگرش در کفه دیگر است.

وی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم در اندک روزهای باقیمانده به برگزاری این اتفاق مهم در استان، وظایف خود را به نحو احسن انجام دهیم.

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

سرهنگ نادر ارسلانی، معاون علمی پژوهشی سپاه عاشورا نیز در ادامه، فعالیت کمیته علمی کنگره را بر اساس شعار مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که «دفاع همچنان باقیست» عنوان کرد و گفت: نحوه تسری یافتن فرهنگ دفاع مقدس در حوزه علمی و پژوهشی و پیاده سازی آن در حوزه علمی و فناوری از جمله اهداف این کمیته است تا بتوانیم مسائل و نقاط حساس و گلوگاه کشور را با تفکر و فرهنگ جهادی حل کنیم‌.

وی، داشتن دیدگاه مسئله محوری و محصول محوری با فرهنگ و مدیریت جهادی و حل مسائل با این نگاه را در راستای جریان سازی و گفتمان سازی علمی و انتقال این تفکر به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی را از دیگر اهداف فعالیت کمیته علمی کنگره برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: بند نخست بیانیه گام دوم انقلاب، بحث علم و پژوهش است و باید از آن در ساختن تمدن نوین اسلامی و عجین کردن آن با فرهنگ دفاع مقدس در راستای این‌که از حوزه علم و فناوری برای رسیدن به جایگاهی که در افق برای نظام جمهوری اسلامی ایران ترسیم شده است، به نحو احسن استفاده کنیم

ارسلانی، داشتن دیدگاه مدیریت جهادی را راهی میان‌بر برای پیشرفت در حوزه علم و فناوری عنوان کرد و گفت: در تمامی شهرستان‌های آذربایجان شرقی، همایش و جشنواره‌ای علمی در ذیل کنگره ۱۰ هزار شهید برگزار شد زیرا زمانی می‌توانیم موفق شویم که بستر مردمی را وارد حوزه علم و فناوری کنیم.

وی از رونمایی برخی اختراعات مختلف در زمینه حل مسائل در جشنواره هفته آینده کمیته علمی کنگره 10 هزار شهید خبر داد و گفت: دستگاه‌های تصفیه پسماند به روش هیبریدی و نزدیک به لبه مرز دانش، کود ارگانیکی که ۴۰ درصد مصرف آب را کاهش داده و ۲۰ درصد افزایش راندمان محصول را به دنبال دارد و نخستین مینی کمباین برای برداشت محصول نخود و عدس کشور از جمله اختراعاتی است که هفته آینده رونمایی خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: باید به سمت صنایع نرم و خلاق برویم زیرا یکی از بسترهای مهم تولید ثروت و در مولفه‌های اقتصاد فرهنگ یکی از ارکان اصلی درآمدزایی است؛ هم‌چنین تلاش داریم تا خاستگاه و جایگاهی از فرهنگ دفاع مقدس را وارد چرخه علم و فناوری کنیم.

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

تشریح برنامه‌های کمیته علمی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا